Galeria

Sobota 14 kwietnia, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ
SZYMON BYWALEC – dyrygent
FRANCISZEK ARASZKIEWICZ – elektronika

KONCERT NA OTWARCIE 30. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW KRAKOWSKICH

Franciszek Araszkiewicz Innerealization na orkiestrę kameralną i elektronikę sterowaną falami mózgowymi i polami elektromagnetycznymi (2018) *
Jarosław Płonka Stalker na orkiestrę kameralną (2018 – zamówienie 30. MFKK) ***
Paweł Mykietyn 3 for 13 na 13 instrumentów (1994)
*** Prawykonanie światowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Fot. Anna Kaczmarz

 

Niedziela 15 kwietnia, godz. 16.00
Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

SOPRA(N)CELLO
BLANKA DEMBOSZ – sopran
ŁUKASZ LAXY – wiolonczela
DAWID MAKOSZ – realizacja dźwięku

KRAKOWSKA SZKOŁA KOMPOZYTORSKA I

Kamil Kruk Dialoghi sonoristici – dramat satyrowy (skeczo-dramat) w jednym akcie na sopran i wiolonczelę (2015)
Jakub Polaczyk Brevis na sopran i wiolonczelę (2015)
Martyna Kosecka Passagio I na głos kobiecy i wiolonczelę (2014)
Franciszek Araszkiewicz Stochastic! na głos i elektronikę (2018) *
Katarzyna Taborowska Trzy nocne opowiadania na sopran i taśmę (2012)
Paulina Załubska Mojry na sopran improwizowany i taśmę (2013)
Martyna Kosecka Akmḗ 2 – scena na sopran i wiolonczelę (2018)

Fot. Anna Kaczmarz

 

Niedziela 15 kwietnia, godz. 17.30
Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

DR HAB. PIOTR KLETOWSKI – wykład pt. „Utwór muzyczny jako adaptacja literatury, będący podstawą dzieła filmowego” ilustrowany filmem Andzeja Żuławskiego „Borys Godunow” (1989)

Fot. Anna Kaczmarz

 

Poniedziałek 16 kwietnia, godz. 10.00-16.00
Akademia Muzyczna, Sala senacka (310), ul. Św. Tomasza 43

PROF. GABRIELA ORTIZ (Meksyk) – wykład pt. „My works and the Mexican contemporary music scene” oraz kurs mistrzowski

Fot. Anna Kaczmarz

 

Poniedziałek 16 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

ANNA KORONDI (Węgry/Niemcy) – sopran
KWARTET ŚLĄSKI
SZYMON KRZESZOWIEC – skrzypce I
ARKADIUSZ KUBICA – skrzypce II
ŁUKASZ SYRNICKI – altówka
PIOTR JANOSIK – wiolonczela

POLSKA – NIEMCY

Eugeniusz Knapik Kwartet smyczkowy (1980)
Samuel Tramin to co zostalo okryte/was verhüllt war na sopran i kwartet smyczkowy (2017) do słów Tadeusza Różewicza *
Aleksander Lasoń Kwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000)
Wojciech Widłak Conductus na kwartet smyczkowy (2018) *
Jacek Domagała Psalm na sopran i kwartet smyczkowy (2017) do słów Urszuli Kozioł *

Fot. Anna Kaczmarz

 

Wtorek 17 kwietnia, godz. 10.00-13.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

UCZESTNICY: DR HAB. AGNIESZKA DRAUS, DR HAB. MAGDALENA DZIADEK,
DR KINGA KIWAŁA, DR MARCIN STRZELECKI
DR RENATA BOROWIECKA – prowadzenie

SESJA: MUZYKA I SŁOWO

10.00-10.30 Magdalena Dziadek: Lem według Meyera. Słówko o „Cyberiadzie”

10.30-11.00 Agnieszka Draus: Słowo w twórczości Marka Stachowskiego – od Safony do Herberta

11.00-11.30 Kinga Kiwała: Henryk Mikołaj Górecki wobec Słowa. Psalm w twórczości kompozytora

11.30-12.00 Marcin Strzelecki: Mowa w muzyce – muzyka mowy

Fot. Anna Kaczmarz

 

Wtorek 17 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

MARTYNA KLUPŚ-RADNY – flet
BARBARA BOROWICZ – klarnet
JAROSŁAW SROKA – klarnet basowy
PIOTR TARCHOLIK – skrzypce
JAN KALINOWSKI – wiolonczela
MAREK SZLEZER – fortepian

KONCERT PRAWYKONAŃ I

Olivier Messiaen Déchiffrage I na fortepian (1934)
Olivier Messiaen Fantazja na skrzypce i fortepian (1933) **
Josué W. Amador Breathing is Habit na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2016) **
Maciej Jabłoński V2 na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2012) *
Gabriela Ortiz Trifolium na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005) **
Gabriela Ortiz El águila bicéfala na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005) **
Gabriela Ortiz Estudios entre Preludios na fortepian (2007) **
Gabriela Ortiz TEPITO Barrio de Resistencia na flet, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2015) **

Fot. Anna Kaczmarz

 

Środa 18 kwietnia, godz. 09.00-13.00
Akademia Muzyczna, Sala 419, ul. Św. Tomasza 43

PROF. IVAN BUFFA (Słowacja) – Wykład pt. „My Composing Poetics” oraz kurs mistrzowski

Fot. Anna Kaczmarz

 

Środa 18 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

1. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego – oficjalne odczytanie protokołu

Nagroda Główna – Orestis Papaioannou (Grecja/Niemcy)
2 honorowe równorzędne wyróżnienia – Olgierd Juzala-Deprati z Polski oraz Lina Tonia z Grecji

Fot. Anna Kaczmarz

 

Środa 18 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15
QUASARS ENSEMBLE (Słowacja)
ANDREA MOSORJAKOVÁ – flet
ZSUZSANNA VARGA – obój
HORIA DUMITRACHE – klarnet
DIANA BUFFA – fortepian
TAMÁS SCHLANGER – perkusja
BOJIDARA KOUZMANOVA-VLADAR, PETER MOSORJAK – skrzypce
DANIEL MOSER – altówka
JÁN BOGDAN – wiolonczela
MARIÁN BUJŇÁK – kontrabas
IVAN BUFFA – dyrygent

KONCERT PRAWYKONAŃ II

Orestis Papaioannou Quintet in Five Scenes na flet, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2018) ***
Ivan Buffa Organismo na flet, obój, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2012) **
Morris Kliphuis Space Opera na trio smyczkowe (2012) **
Zbigniew Bargielski Domino na flet, skrzypce i wiolonczelę (2017)
Toshio Hosokawa Drawing na ośmiu wykonawców (2004) **
Jana Kmiťová Kamea na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2000/01)
Christopher Trebue Moore Dementia Praecox na 10 muzyków (2011) **
*** Prawykonanie światowe. Nagroda Główna w 1. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Koncert jest częścią projektu VISEGRAD MUSIC IDENTITY. Dofinansowany z publicznych funduszy Slovak Arts Council

Fot. Anna Kaczmarz

 

Czwartek 19 kwietnia, godz. 19.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4

IZABELA ŻURCZAK – rożek basetowy
JULIA JANIAK – głos
ŁUKASZ LAXY – wiolonczela
KRZYSZTOF AUGUSTYN, JULIAN GOŁOSZ, TEONIKI ROŻYNEK – magnetofony kasetowe
KRZYSZTOF AUGUSTYN – instrumenty klawiszowe
GRUPLAB w składzie: BOŻENA BOBA-DYGA, MONIKA BULLER, MAREK CHOŁONIEWSKI, ALEKSANDRA GIMEIN, KATARINA GRYVUL, LESZEK HEFI WIŚNIOWSKI, ARTUR LIS, DOMINIKA PESZKO, MARCIN STRZELECKI, RADOSŁAW MOSUREK
WIACZESŁAW KYRYŁOW – realizacja elektroniki, sampler
MAREK CHOŁONIEWSKI – realizacja elektroniki, koordynacja projektu

45-LECIE STUDIA MUZYKI ELEKTROAKUSTYCZNEJ AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE

KOKTAJL ELEKTRONICZNY
Paweł Malinowski C’mon join to joyride na 3 wykonawców, magnetofony kasetowe i warstwę wideo (2018) *
Monika Szpyrka zero waste tip 2: don’t waste the tips na wielokanałową projekcję dźwięku i wideo (2018) *
Julian Gołosz Church Music #2 na instrumenty klawiszowe i elektronikę (2018) *
Wiaczesław Kyryłow hold on na rożek basetowy, wiolonczelę, live electronics i sampler (2018) *
Julia Janiak Etiuda na głos i elektronikę (2018) *
Dominika Peszko/Marcin Strzelecki/Katarina Gryvul Pomp-on na elektronikę i instrumenty (2018) *
Kateryna Gryvul Damal na elektronikę (2018) *
GrupLab Plejrek 125 na głosy, instrumenty, obiekty i elektronikę (2018) *
Kaja Szwarnóg Roundabout – instalacja (2018) * (od godziny 18.30)

Fot. Anna Kaczmarz

 

Piątek 20 kwietnia, godz. 12.00-14.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

YOUNGJI OH (Korea Płd.) – wykład o tradycyjnej wokalnej muzyce koreańskiej

Fot. Anna Kaczmarz

 

Piątek 20 kwietnia, godz. 18.00

Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

ŁUCJA CHYRZYŃSKA, MONIKA FRĄTCZAK, KAROLINA SAWICKA – flety
SARA HABER, MICHAŁ ŻELASKO – klarnety
WIKTOR KRZAK – fagot
MATEUSZ DUDEK – akordeon
PAWEŁ CHMIELEWSKI, MACIEJ HAŁOŃ – perkusja
MATEUSZ PERZ, DOMINIKA PESZKO, PAWEŁ SOPEL – fortepiany
JULIA JANIAK – głos
ALEKSANDRA KMIOTEK, NATALIA ORSZAK, NATALIA STĘPOSZ, ANNA ŚLIWCZYŃSKA – skrzypce
ELIZA FRACH, BARBARA PAPIERZ – altówki
GABRIELA KARPIESIUK, ŁUKASZ LAXY – wiolonczele
MICHAŁ BYLINA – kontrabas
KRZYSZTOF MADZIAR, NADIM HOUSNI (Syria/Polska) – dyrygenci
WIACZESŁAW KYRYŁOW – realizacja elektroniki, sampler
MONIKA SZPYRKA – sampler

KONCERT KOŁA NAUKOWEGO STUDENTÓW KOMPOZYCJI AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE
Paweł Malinowski …über BWV 971 na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2016)
Karol Osman Szeptem w purpurze na amplifikowany zespół (2017) *
Wiaczesław Kyryłow Traum na głos, live electronics i sampler (2018) *
Kaja Szwarnóg Fraktal 1 na flet, klarnet, fortepian i perkusję (2018) *
Monika Szpyrka zero waste tip 1: don’t waste your music na sampler (2017)
Kamil Kruk Adolescere na skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, perkusję i akordeon (2017)
Paweł Siek Lignes d’hauntologie/1949? na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2017) *
Janusz Krzysztof Korczak Vademecum I na flet, klarnet basowy, perkusję i wiolonczelę (2018) *
Michał Lazar Wyrwy z zamyśleń na fagot i wibrafon (2018) *

Fot. Anna Kaczmarz

 

Piątek 20 kwietnia, godz. 20.30
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

RENATA GUZIK – flet
BARBARA BOROWICZ – klarnet
MAGDA NIEDBAŁA-SOLARZ – mezzosopran
ALEKSANDRA ZAMOJSKA (Polska/Austria) – sopran
DOMINIKA PESZKO – fortepian
AGNIESZKA BUGLA – skrzypce
KATARZYNA PIOTROWSKA – skrzypce
MONIKA MŁYNARCZYK – altówka
POLA BENKE – wiolonczela

KRAKOWSKA SZKOŁA KOMPOZYTORSKA II

Marek Stachowski Madrigali dell’ estate na sopran i trio smyczkowe (1984) do słów Gabriele d’Annunzia
Adam Walaciński Duo per viola e violoncello (1999)
Zbigniew Bujarski Krzewy płonące 3 pieśni na głos i fortepian (1958) do słów Tadeusza Śliwiaka
Józef Rychlik Utwór na flet solo (1970)
Juliusz Łuciuk Tryptyk wileński – 3 pieśni romantyczne na mezzosopran i fortepian (2005) do słów Czesława Miłosza, Aleksandra Rymkiewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Krystyna Moszumańska-Nazar Trzy miniatury na klarnet i fortepian (1957)
Michał Gronowicz Mazur na wiolonczelę solo (2012)
Krzysztof Penderecki Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (1993)

Fot. Anna Kaczmarz