Program

Sobota 14 kwietnia, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ
SZYMON BYWALEC – dyrygent
FRANCISZEK ARASZKIEWICZ – elektronika

KONCERT NA OTWARCIE 30. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW KRAKOWSKICH

Franciszek Araszkiewicz Innerealization na orkiestrę kameralną i elektronikę sterowaną falami mózgowymi i polami elektromagnetycznymi (2018) *
Jarosław Płonka Stalker na orkiestrę kameralną (2018 – zamówienie 30. MFKK) ***
Paweł Mykietyn 3 for 13 na 13 instrumentów (1994)
*** Prawykonanie światowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

        


Niedziela 15 kwietnia, godz. 16.00
Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

SOPRA(N)CELLO
BLANKA DEMBOSZ – sopran
ŁUKASZ LAXY – wiolonczela
DAWID MAKOSZ – realizacja dźwięku

KRAKOWSKA SZKOŁA KOMPOZYTORSKA I

Kamil Kruk Dialoghi sonoristici – dramat satyrowy (skeczo-dramat) w jednym akcie na sopran i wiolonczelę (2015)
Jakub Polaczyk Brevis na sopran i wiolonczelę (2015)
Martyna Kosecka Passagio I na głos kobiecy i wiolonczelę (2014)
Franciszek Araszkiewicz Stochastic! na głos i elektronikę (2018) *
Katarzyna Taborowska Trzy nocne opowiadania na sopran i taśmę (2012)
Paulina Załubska Mojry na sopran improwizowany i taśmę (2013)
Martyna Kosecka Akmḗ 2 – scena na sopran i wiolonczelę (2018)
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

Niedziela 15 kwietnia, godz. 17.30
Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

DR HAB. PIOTR KLETOWSKI – wykład pt. „Utwór muzyczny jako adaptacja literatury, będący podstawą dzieła filmowego” ilustrowany filmem Andzeja Żuławskiego „Borys Godunow” (1989)
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie


Poniedziałek 16 kwietnia, godz. 10.00-16.00
Akademia Muzyczna, Sala senacka (310), ul. Św. Tomasza 43

PROF. GABRIELA ORTIZ (Meksyk) – wykład pt. „My works and the Mexican contemporary music scene” oraz kurs mistrzowski
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

Poniedziałek 16 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

ANNA KORONDI (Węgry/Niemcy) – sopran
KWARTET ŚLĄSKI
SZYMON KRZESZOWIEC – skrzypce I
ARKADIUSZ KUBICA – skrzypce II
ŁUKASZ SYRNICKI – altówka
PIOTR JANOSIK – wiolonczela

POLSKA – NIEMCY

Eugeniusz Knapik Kwartet smyczkowy (1980)
Samuel Tramin to co zostalo okryte/was verhüllt war na sopran i kwartet smyczkowy (2017) do słów Tadeusza Różewicza *
Aleksander Lasoń Kwartet smyczkowy nr 4 Tarnogórski (2000)
Wojciech Widłak Conductus na kwartet smyczkowy (2018) *
Jacek Domagała Psalm na sopran i kwartet smyczkowy (2017) do słów Urszuli Kozioł *
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie


Wtorek 17 kwietnia, godz. 10.00-13.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

UCZESTNICY: DR HAB. AGNIESZKA DRAUS, DR HAB. MAGDALENA DZIADEK,
DR KINGA KIWAŁA, DR MARCIN STRZELECKI
DR RENATA BOROWIECKA – prowadzenie

SESJA: MUZYKA I SŁOWO

10.00-10.30 Magdalena Dziadek: Lem według Meyera. Słówko o „Cyberiadzie”

10.30-11.00 Agnieszka Draus: Słowo w twórczości Marka Stachowskiego – od Safony do Herberta

11.00-11.30 Kinga Kiwała: Henryk Mikołaj Górecki wobec Słowa. Psalm w twórczości kompozytora

11.30-12.00 Marcin Strzelecki: Mowa w muzyce – muzyka mowy
Współorganizacja: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Wtorek 17 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

MARTYNA KLUPŚ-RADNY – flet
BARBARA BOROWICZ – klarnet
JAROSŁAW SROKA – klarnet basowy
PIOTR TARCHOLIK – skrzypce
JAN KALINOWSKI – wiolonczela
MAREK SZLEZER – fortepian

KONCERT PRAWYKONAŃ I

Olivier Messiaen Déchiffrage I na fortepian (1934)
Olivier Messiaen Fantazja na skrzypce i fortepian (1933) **
Josué W. Amador Breathing is Habit na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2016) **
Maciej Jabłoński V2 na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2012) *
Gabriela Ortiz Trifolium na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005) **
Gabriela Ortiz El águila bicéfala na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005) **
Gabriela Ortiz Estudios entre Preludios na fortepian (2007) **
Gabriela Ortiz TEPITO Barrio de Resistencia na flet, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2015) **
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie


Środa 18 kwietnia, godz. 09.00-13.00
Akademia Muzyczna, Sala 419, ul. Św. Tomasza 43

PROF. IVAN BUFFA (Słowacja) – Wykład pt. „My Composing Poetics” oraz kurs mistrzowski
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

Środa 18 kwietnia, godz. 19.00
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

QUASARS ENSEMBLE (Słowacja)
ANDREA MOSORJAKOVÁ – flet
ZSUZSANNA VARGA – obój
HORIA DUMITRACHE – klarnet
DIANA BUFFA – fortepian
TAMÁS SCHLANGER – perkusja
BOJIDARA KOUZMANOVA-VLADAR, PETER MOSORJAK – skrzypce
DANIEL MOSER – altówka
JÁN BOGDAN – wiolonczela
MARIÁN BUJŇÁK – kontrabas
IVAN BUFFA – dyrygent

KONCERT PRAWYKONAŃ II

Orestis Papaioannou Quintet in Five Scenes na flet, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2018) ***
Ivan Buffa Organismo na flet, obój, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2012) **
Morris Kliphuis Space Opera na trio smyczkowe (2012) **
Zbigniew Bargielski Domino na flet, skrzypce i wiolonczelę (2017)
Toshio Hosokawa Drawing na ośmiu wykonawców (2004) **
Jana Kmiťová Kamea na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2000/01)
Christopher Trebue Moore Dementia Praecox na 10 muzyków (2011) **
*** Prawykonanie światowe. Nagroda Główna w 1. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Koncert jest częścią projektu VISEGRAD MUSIC IDENTITY. Dofinansowany z publicznych funduszy Slovak Arts Council

          


Czwartek 19 kwietnia, godz. 19.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4

IZABELA ŻURCZAK – rożek basetowy
JULIA JANIAK – głos
ŁUKASZ LAXY – wiolonczela
KRZYSZTOF AUGUSTYN, JULIAN GOŁOSZ, TEONIKI ROŻYNEK – magnetofony kasetowe
KRZYSZTOF AUGUSTYN – instrumenty klawiszowe
GRUPLAB w składzie: BOŻENA BOBA-DYGA, MONIKA BULLER, MAREK CHOŁONIEWSKI, ALEKSANDRA GIMEIN, KATARINA GRYVUL, LESZEK HEFI WIŚNIOWSKI, ARTUR LIS, DOMINIKA PESZKO, MARCIN STRZELECKI, RADOSŁAW MOSUREK
WIACZESŁAW KYRYŁOW – realizacja elektroniki, sampler
MAREK CHOŁONIEWSKI – realizacja elektroniki, koordynacja projektu

45-LECIE STUDIA MUZYKI ELEKTROAKUSTYCZNEJ AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE

KOKTAJL ELEKTRONICZNY
Paweł Malinowski C’mon join to joyride na 3 wykonawców, magnetofony kasetowe i warstwę wideo (2018) *
Monika Szpyrka zero waste tip 2: don’t waste the tips na wielokanałową projekcję dźwięku i wideo (2018) *
Julian Gołosz Church Music #2 na instrumenty klawiszowe i elektronikę (2018) *
Wiaczesław Kyryłow hold on na rożek basetowy, wiolonczelę, live electronics i sampler (2018) *
Julia Janiak Etiuda na głos i elektronikę (2018) *
Dominika Peszko/Marcin Strzelecki/Katarina Gryvul Pomp-on na elektronikę i instrumenty (2018) *
Kateryna Gryvul Damal na elektronikę (2018) *
GrupLab Plejrek 125 na głosy, instrumenty, obiekty i elektronikę (2018) *
Kaja Szwarnóg Roundabout – instalacja (2018) * (od godziny 18.30)
Współorganizacja: Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

      


Piątek 20 kwietnia, godz. 12.00-14.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

YOUNGJI OH (Korea Płd.) – wykład o tradycyjnej wokalnej muzyce koreańskiej
Współorganizacja: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Piątek 20 kwietnia, godz. 18.00

Akademia Muzyczna, Sala koncertowa, ul. Św. Tomasza 43

ŁUCJA CHYRZYŃSKA, MONIKA FRĄTCZAK, KAROLINA SAWICKA – flety
SARA HABER, MICHAŁ ŻELASKO – klarnety
WIKTOR KRZAK – fagot
MATEUSZ DUDEK – akordeon
PAWEŁ CHMIELEWSKI, MACIEJ HAŁOŃ – perkusja
MATEUSZ PERZ, DOMINIKA PESZKO, PAWEŁ SOPEL – fortepiany
JULIA JANIAK – głos
ALEKSANDRA KMIOTEK, NATALIA ORSZAK, NATALIA STĘPOSZ, ANNA ŚLIWCZYŃSKA – skrzypce
ELIZA FRACH, BARBARA PAPIERZ – altówki
GABRIELA KARPIESIUK, ŁUKASZ LAXY – wiolonczele
MICHAŁ BYLINA – kontrabas
KRZYSZTOF MADZIAR, NADIM HOUSNI (Syria/Polska) – dyrygenci
WIACZESŁAW KYRYŁOW – realizacja elektroniki, sampler
MONIKA SZPYRKA – sampler

KONCERT KOŁA NAUKOWEGO STUDENTÓW KOMPOZYCJI AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE
Paweł Malinowski …über BWV 971 na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2016)
Karol Osman Szeptem w purpurze na amplifikowany zespół (2017) *
Wiaczesław Kyryłow Traum na głos, live electronics i sampler (2018) *
Kaja Szwarnóg Fraktal 1 na flet, klarnet, fortepian i perkusję (2018) *
Monika Szpyrka zero waste tip 1: don’t waste your music na sampler (2017)
Kamil Kruk Adolescere na skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, perkusję i akordeon (2017)
Paweł Siek Lignes d’hauntologie/1949? na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2017) *
Janusz Krzysztof Korczak Vademecum I na flet, klarnet basowy, perkusję i wiolonczelę (2018) *
Michał Lazar Wyrwy z zamyśleń na fagot i wibrafon (2018) *
Współorganizacja: Akademia Muzyczna w Krakowie

Piątek 20 kwietnia, godz. 20.30
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenn’a 15

RENATA GUZIK – flet
BARBARA BOROWICZ – klarnet
MAGDA NIEDBAŁA-SOLARZ – mezzosopran
ALEKSANDRA ZAMOJSKA (Polska/Austria) – sopran
DOMINIKA PESZKO – fortepian
AGNIESZKA BUGLA – skrzypce
KATARZYNA PIOTROWSKA – skrzypce
MONIKA MŁYNARCZYK – altówka
POLA BENKE – wiolonczela

KRAKOWSKA SZKOŁA KOMPOZYTORSKA II

Marek Stachowski Madrigali dell’ estate na sopran i trio smyczkowe (1984) do słów Gabriele d’Annunzia
Adam Walaciński Duo per viola e violoncello (1999)
Zbigniew Bujarski Krzewy płonące 3 pieśni na głos i fortepian (1958) do słów Tadeusza Śliwiaka
Józef Rychlik Utwór na flet solo (1970)
Juliusz Łuciuk Tryptyk wileński – 3 pieśni romantyczne na mezzosopran i fortepian (2005) do słów Czesława Miłosza, Aleksandra Rymkiewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Krystyna Moszumańska-Nazar Trzy miniatury na klarnet i fortepian (1957)
Michał Gronowicz Mazur na wiolonczelę solo (2012)
Krzysztof Penderecki Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (1993)
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie


Sobota 21 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4

LORIEN TRIO
ALICJA LIZER-MOLITORYS – flet
ALEKSANDRA BATOG – altówka
AGNIESZKA KACZMAREK-BIALIC – harfa

KONCERT PRAWYKONAŃ III

Jakub Królikowski Mit o Hermafrodycie na flet, altówkę i harfę (2018) ***
Michael Gatonska Today the Medicine Man read to me the pale earth book about the darkening of days na flet, altówkę, preparowaną harfę i mikrofony (2018) *
Mateusz Bień Fluvlaar na flet, altówkę i harfę (2017)
Yoori Kim The Joke na flet, altówkę i harfę (2018) *
Grzegorz Majka Tarasy na flet, altówkę i harfę (2018) *
Michał Pawełek Laghu na flet altówkę i harfę (2018) *
Philip Czapłowski Emergence na flet, altówkę i harfę (2018) *
*** Prawykonanie światowe. I nagroda w III Konkursie Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego
Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie


Niedziela 22 kwietnia, godz. 13.00
Bazylika Mariacka, Plac Mariacki 5

Msza święta w intencji kompozytorów, muzykologów i muzyków Krakowa
Przewodniczenie mszy św. i kazanie okolicznościowe
Ks. dr WOJCIECH KAŁAMARZ CM

CHÓR PSALMODIA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
MAREK PAWEŁEK – organy
KATARZYNA ŚMIAŁKOWSKA, IVAN VRUBLEVSKYI – przygotowanie chóru
WŁODZIMIERZ SIEDLIK – dyrygent

Ivan Vrublevskyi Wielkanocny troparion na chór mieszany (2014)
Józef Świder Czego chcesz od nas Panie na chór mieszany (1983) do słów Jana Kochanowskiego
Jerzy Teodor Kosko O Panie Tyś moim Pasterzem (Psalm 23) na chór mieszany i organy (arr. Marek Pawełek)
Wojciech Kałamarz Psalm 150 na chór mieszany i organy (2011)

Niedziela 22 kwietnia, godz. 16.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

YOUNGJI OH – p’ansori (tradycyjny śpiew koreański), perkusja
MODERN ENSEMBLE (Korea Płd.)
YUNSUK EOM – gayageum
HYUNSUK EOM – haegeum

TRADYCYJNA MUZYKA KOREAŃSKA

Utwór tradycyjny Gayageum Sanjo na gayageum solo **
Yoon Shin The Great King Denied to Die na głos solo, perkusję i gayageum (2018) *
Hye-Jeong Hwang Now I Can Smell the Roses na głos żeński, haegeum i gayageum (2018) **
Utwór tradycyjny Haegeum Sanjo na haegeum solo **
Utwór tradycyjny Pansori z Simcheongga na tradycyjny głos koreański solo **

Niedziela 22 kwietnia, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

YOUNGJI OH – p’ansori (tradycyjny śpiew koreański)
MODERN ENSEMBLE (Korea Płd.)
YUNSUK EOM – gayageum
HYUNSUK EOM – haegeum
JIHYE KIM – skrzypce
HYOJUN KIM – fortepian
DAVID F. RAFFERTY (USA) – elektronika
MICHAŁ PAWEŁEK – interpretator komputerowej warstwy elektroakustycznej

KONCERT NA ZAMKNIĘCIE 30. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW KRAKOWSKICH

Hyewon Lee Voice na głos żeński i fortepian (2018) *
Eunsil Kwon Hoesang na gayageum i skrzypce (2018) *
Leszek Wojtal Głębia ostrości na skrzypce i fortepian (2018) *
Marcel Chyrzyński Donghwasa na skrzypce, sanjo gayageum i fortepian (2017) **
Magdalena Długosz Capriccio movente na instrument solowy i komputerową warstwę elektroakustyczną (2018) *
Jeongyeon Lee Tick tock, tick tock: A Master of Time II na haegeum i 12-strunowe gayageum (2018) *
David F. Rafferty Alpha na skrzypce, fortepian i elektronikę (2018) *
Dohun Lee Nakhwa – a falling flower na głos żeński, haegeum, gayageum, skrzypce i fortepian (2018) *


* prawykonanie światowe / world premiere
** prawykonanie polskie / premiere in Poland

Organizator zastrzega sobie zmiany w programie

NA WSZYSTKIE KONCERTY WSTĘP WOLNY